Co warto zobaczyć na Węgrzech?

Osoba zapytana o turystyczne atrakcje z Węgier, w pierwszej kolejności zazwyczaj wskazuje na Budapeszt. Węgierska stolica rzeczywiście jest miastem, w którym można znaleźć wiele ciekawych miejsc oraz zabytków. Miasto leżące nad Dunajem mocno rozkwitło w czasie panowania austriackich Habsburgów. Dopiero na początku 1873 r. doszło do oficjalnego połączenia trzech miast (Budy, Óbudy oraz Pesztu) w stolicę węgierskiej części Austro – Węgier. Obecnie Budapeszt to duża europejska metropolia o liczbie ludności bardzo zbliżonej do Warszawy. Osoby odwiedzające to miasto, powinny zwrócić szczególną uwagę na następujące miejsca oraz zabytki:

 • Budynek parlamentu w Budapeszcie – ten ukończony w 1904 r. budynek obecnie jest symbolem węgierskiej stolicy oraz całych Węgier. Piękny neogotycki gmach górujący nad Dunajem to jedenm z największych budynków publicznych w Europie. Osoby odwiedzające węgierski parlament, z całą pewnością powinny obejrzeć Koronę Św. Stefana. To insygnium koronacyjne stanowi relikwię narodową Węgrów.
 • Bazylika św. Stefana w Budapeszcie – jest to imponująca świątynia, która może pomieścić nawet 8000 wiernych. Wspomniana bazylika, którą konsekrowano w 1905 roku, szczyci się również mianem drugiego najwyższego budynku w stolicy Węgier. Klasycystyczno – neorenesansowa świątynia obecnie jest największym kościołem Budapesztu. W opisywanej świątyni znajduje się zmumifikowana dłoń Św. Stefana – patrona Węgier. Na uwagę zasługują również bardzo bogato zdobione wnętrza.
 • Most Łańcuchowy w Budapeszcie – ten most jest kolejnym symbolem węgierskiej stolicy. Monumentalną przeprawę nad Dunajem ukończono w 1849 roku. Piękny Most Łańcuchowy został niestety wysadzony przez wycofujących się nazistów. Jego odbudowa zakończyła się w setną rocznicę pierwszego oddania do użytku (1949 r.). Osoby odwiedzające opisywany most, powinny zwrócić szczególną uwagę na monumentalne rzeźby lwów.
 • Wielka Synagoga w Budapeszcie – wspomniana synagoga z 1859 r. jest obowiązkowym punktem dla osób, które chcą poznać budapesztańskie zabytki. Trudno pominąć judaistyczną świątynię, która jest największym takim budynkiem na Starym Kontynencie i trzecim największym na świecie (po synagogach w Jerozolimie oraz Nowym Jorku). Wielka Synagoga zwraca uwagę swoją wysokością (aż 75 metrów) i charakterystycznym mauretańskim stylem.
 • Zamek Królewski w Budapeszcie – budapesztański zamek został wybudowany przez Habsburgów na ruinach starej rezydencji królewskiej, którą w 1578 r. zniszczył wybuch amunicji. Po powojennej odbudowie, ten wielki kompleks zamkowy nie odzyskał dawnego blasku, ale nadal może imponować swoją wielkością. Podczas wizyty w Zamku Królewskim, warto odwiedzić Muzeum Historyczne Budapesztu.
 • Kościół Macieja w Budapeszcie – ta świątynia odegrała ważną rolę w historii Węgier (m.in. jako miejsce koronacji królów). Warto wiedzieć, że pierwotna gotycka świątynia została mocno zniszczona (m.in. podczas odbijania Budapesztu z rąk Turków Osmańskich). Obecny wygląd Kościoła Macieja (nazywanego tak od króla Macieja Korwina), stanowi przede wszystkim efekt dziewiętnastowiecznej rekonstrukcji. Odbudowa była konieczna również po II wojnie światowej. Pomimo tych wszystkich dziejowych zawirowań, strzelista bryła opisywanego kościoła prezentuje się imponująco.
 • Plac Bohaterów – ten plac zwany również Placem Tysiąclecia lub Placem Milenijnym, wielokrotnie odegrał bardzo ważną rolę w węgierskiej historii. Warto wspomnieć chociażby o demonstrantach, którzy podczas Powstania Węgierskiego z 1956 roku, zniszczyli pomnik Stalina ustawiony na tym placu. Obecnie nad Placem Bohaterów góruje monumentalny Pomnik Tysiąclecia, który ukończono w 1896 r. (z okazji 1000 lat węgierskiej państwowości). Osoby odwiedzające opisywany plac, powinny zawitać do budapesztańskiego Muzeum Sztuk Pięknych oraz do Pałacu Sztuki.
 • Budapest Keleti – dla wielu polskich turystów ten zabytkowy dworzec stanowi początkowy punkt podróży do Budapesztu (kursują do niego m.in. pociągi z Warszawy). Osoby nie podróżujące koleją do Budapesztu, również powinny zobaczyć okazały i eklektyczny budynek dworca z 1884 roku. Panuje na nim klimat zupełnie odmienny od tego znanego z nowoczesnych dworców.
 • Linia metra M1 w Budapeszcie – wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że budapesztańskie metro było pierwszym takim systemem w kontynentalnej Europie i drugim na świecie (po londyńskim). Właśnie dlatego warto skorzystać z pierwszej nitki metra w stolicy Węgier. Wspomniana linia, którą uroczyście otwarto w 1896 roku, obecnie znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Większość stacji na opisywanej linii metra zrekonstruowano w historycznym stylu secesji, co z pewnością dodaje im uroku.
 • Góra Gellerta – to wzgórze stanowi doskonały punkt widokowy dla osób, które chcą z góry popatrzeć na stolicę Węgier. Na szczycie wspomnianej góry warto obejrzeć austriacką cytadelę oraz ogromny Pomnik Wolności.
 • Váci utca – pod tą nazwą jest znana najbardziej prestiżowa ulica Budapesztu. Znajdują się przy niej między innymi liczne kawiarnie, restauracje oraz sklepy. Turyści kupujący cokolwiek w tym miejscu, powinni zwracać uwagę na ceny.
 • Zamek Vajdahunyad – ten bardzo ciekawy zamek będący eklektycznym połączeniem różnych stylów architektonicznych, został wybudowany dopiero na początku XX wieku.
 • Baszta Rybacka – neoromański zamek z początku XX wieku, stanowi bardzo dobry punkt widokowy na całe centrum miasta.
 • Aquincum – ruiny starorzymskiego miasta to gratka nie tylko dla miłośników antyku. Na terenie wspomnianej osady, obecnie znajduje się muzeum historyczne.

Oferta turystyczna Budapesztu oczywiście nie ogranicza się do zabytków. Wspomniane miasto cechuje się również obecnością wielu innych atrakcji. Miłośnicy przyrody chętnie odwiedzą lokalne parki, dobre budapesztańskie ZOO oraz Tropicarium – Oceanarium, w którym oprócz egzotycznych ryb można zobaczyć również inne gatunki zwierząt z tropików (m.in. gady). Miłośników muzyki poważnej, z pewnością zainteresuje Węgierska Opera z bardzo okazałym gmachem. Amatorów innego rodzaju rozrywki, powinna zadowolić rozbudowana sieć barów, klubów oraz pubów. Od nocnych wrażeń oraz miejskiego zgiełku, można dobrze odpocząć na dunajskiej Wyspie Małgorzaty.

 

Podczas wycieczki na Węgry, nie warto ograniczać się tylko do Budapesztu. Byłby to zły wybór, gdyż pozostałe części Węgier również mają do zaoferowania wiele atrakcji. W ramach krótkiego przeglądu, można wskazać między innymi:

 • Jezioro Balaton – to dobrze znany Polakom akwen, który przynosi ulgę w czasie letnich węgierskich upałów i stanowi substytut morza dla kraju zamkniętego wśród sąsiadów. Największe jezioro Europy Środkowej o powierzchni niemal 600 kilometrów kwadratowych, posiada dobrą infrastrukturę turystyczną (zobacz np. SiofokBalatonfoldvar oraz Keszthely) i znajduje się blisko Budapesztu (ok. 80 km).
 • Las Bakoński – region, w którym oprócz starych zamków znajdziemy również ciekawe formy skalne oraz bujne lasy.
 • Park Narodowy Hortobágy – pierwszy park narodowy Węgier obejmujący obszar pierwotnego stepu węgierskiego, czyli tak zwanej puszty. Pod koniec minionego wieku wpisano go na Listę Dziedzictwa Światowego UNESCO. Turyści oprócz puszty mogą zobaczyć ciekawe gatunki zwierząt (np. świnie mangalice) i dowiedzieć się więcej o węgierskich tradycjach pasterstwa.
 • Park Narodowy Aggtelek – kolejny park narodowy (położony blisko granicy ze Słowacją), który cechuje się interesującymi formami skalnymi oraz obecnością ciekawych grot i jaskiń (zobacz na przykład Jaskinia Baradla).
 • Tokajski region winiarski – wspomniany region to obowiązkowy przystanek dla wszystkich miłośników wina i kolejny punkt z Listy Dziedzictwa Światowego UNESCO. Osoby odwiedzające tę część Węgier, mogą spróbować wybornego wina tokaj i dowiedzieć się więcej o produkcji winnego trunku.
 •  Wyszehrad – ruiny królewskiego zamku przypominają o dumnej przeszłości Wyszehradu jako stolicy Węgier. Obecnie Wyszehrad jest małym miasteczkiem (ok. 2000 mieszkańców), położonym u stóp starej warowni. Z pobliskiego wzgórza rozpościera się piękny widok na dolinę Dunaju.
 • Hajdúszoboszló – popularne wśród Polaków uzdrowisko posiadające dobrze rozwiniętą infrastrukturę oraz ciepłe źródła.
 • Wzgórza Kőszeg – niewysokie i malownicze góry, które mogą zainteresować osoby zmęczone węgierskimi równinami.
 • Eger – historyczne miasto, które wyróżnia się barokową zabudową, wodami termalnymi i tradycją przemysłu winiarskiego.

Powyższa lista oczywiście nie może uwzględnić wszystkich ciekawych miejsc, które są położone na terenie Węgier. Osoba odwiedzająca węgierskie miasta, na pewno nie będzie narzekała na brak historycznych zabytków. Do dłuższego zwiedzania Węgier zachęcają niewysokie ceny.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

najlepszy kantor gdansk

Znaleziony temat: najlepszy kantor gdansk Najlepszy kantor w Gdańsku do wymiany forintów Jeśli planujesz podróż do Węgier lub masz inne powody do wymiany forintów na

Czytaj więcej »

suplementy odchudzanie

Strona: suplementy odchudzanie kategoria tematyczna: Zdrowie i uroda Witamy na naszej stronie internetowej, poświęconej suplementom odchudzającym! Jeśli szukasz skutecznych i bezpiecznych produktów, które pomogą Ci

Czytaj więcej »

revolut kurs huf

Znaleziony temat: revolut kurs huf Revolut – kurs HUF: Przewodnik po forintach węgierskich Forinty, inaczej nazywane forintami, są oficjalną walutą Węgier. Jeśli planujesz podróż do

Czytaj więcej »

Podobne wpisy

Przewodnik po tarocie – jak zacząć wróżenie?

Przewodnik po tarocie – jak zacząć wróżenie? to idealny sposób na poznanie tajemnic tarota. Przewodnik zawiera wszystkie informacje, których potrzebujesz, aby zacząć wróżenie z tarota.

Przegląd silników Mercedes B Klasy

Przegląd silników Mercedes B Klasy to kompleksowa ocena wszystkich silników dostępnych w tym modelu. Przyjrzymy się wszystkim jego silnikom, w tym benzynowym, diesel, hybrydowym i

0
Would love your thoughts, please comment.x

Headline

Never Miss A Story

Get our Weekly recap with the latest news, articles and resources.
Cookie policy
We use our own and third party cookies to allow us to understand how the site is used and to support our marketing campaigns.

Hot daily news right into your inbox.