Co zwiedzić na Węgrzech, czego spróbować i co przywieźć stamtąd

Przyjaźń polsko – węgierska została już opisana przysłowiem, a niewielki dystans zachęca do odwiedzenia ojczyzny Madziarów. Właśnie dlatego Węgry wzbudzają coraz większe zainteresowanie turystów z Polski. Wspomniany kraj ma do zaoferowania nie tylko zabytki Budapesztu oraz wypoczynek nad Balatonem. Węgry to bardzo ciekawy region, w którym Polak odnajdzie pewne elementy stepowej egzotyki i doświadczy spotkania z kulturą inną niż słowiańska. Wyjątkowości Węgrom dodaje fakt, że ich ojczysty język najbardziej jest spokrewniony z … językiem fińskim. Pomimo bariery językowej, mieszkańcy Węgier są przyjaźnie nastawieni do Polaków. Wizyta rodaków na Węgrzech raczej nie powinna obfitować w problemy. Tym niemniej, w naszym kolejnym przewodniku turystycznym (oprócz opisu miejsc godnych uwagi) zamieszczamy również informacje przydatne dla polskich turystów. Od właśnie takich informacji, rozpoczynamy nasz turystyczny opis Węgier.

Wymień, prześlij forinty

Ogólne informacje o Węgrzech

Węgry to kraj Europy Centralnej, który niemal całkowicie leży w nizinnej Kotlinie Panońskiej i posiada powierzchnię o 70% mniejszą niż Polska. Węgrzy mają tylko jedno pasmo górskie (Średniogórze Węgierskie), którego maksymalna wysokość nie przekracza 1014 m n.p.m. Najważniejszą rzeką Węgier jest oczywiście Dunaj, ale większą długość w obrębie węgierskich granic posiada Cisa. Węgry podobnie jak Polska leżą w strefie klimatu umiarkowanego, ale cechują się dłuższym oraz cieplejszym latem. Natomiast węgierskie zimy są krótkie i mroźne (ze względu na kontynentalne cechy klimatu). Osoby wyjeżdzające na Węgry latem, powinny przygotować się na wysokie temperatury.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Podczas wakacyjnych miesięcy, Węgry często zmagają się z upałami. Temperatura sięgająca 40 stopni Celsjusza, nie stanowi wtedy szczególnej sytuacji.

Węgry podobnie jak Polska są członkiem ONZ, Unii Europejskiej (z uwzględnieniem Strefy Schengen), NATO oraz OECD. Wspomniany kraj jest demokratyczną republiką o charakterze parlamentarno – gabinetowym. Można mieć wprawdzie zastrzeżenia do stylu sprawowania władzy przez węgierskich polityków (m.in. Orbána oraz Gyurcsány’ego), ale te kwestie nie dotyczą turystów z Polski.

Generalnie rzecz biorąc, Węgry są państwem bezpiecznym, a polski turysta nie będzie narażony na problemy, których nie znałby z ojczystego kraju. Warto  również wiedzieć, że Węgry posiadające liczbę ludności na poziomie 9,8 mln, nie są tak jednolite etnicznie jak Polska. Największa odrębna grupa narodowościowa (Romowie) stanowi około 3% ogółu ludności. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że podczas ostatniego spisu powszechnego w 2011 roku, aż 14% respondentów odmówiło ujawnienia narodowości.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Generalnie rzecz biorąc, Węgry są uznawane za bezpieczny kraj. Polski MSZ ostrzega jedynie przed kradzieżami kieszonkowymi w miejscach często odwiedzanych przez turystów.

W ramach formalności warto przypomnieć, że na terenie Węgier środkiem płatniczym jest forint (HUF). Wspomniana waluta nie została zdenominowana, więc jej wartość względem złotego obecnie jest niewielka. Za 1 zł można kupić około 74 – 75 forintów. Osoby płacące na Węgrzech, niestety muszą przyzwyczaić się do wysokich nominałów.

Przeczytaj nasz opis forinta, który mówi również wiele o historii i gospodarce Węgier >

Sprawdź aktualne notowania forinta względem złotego >

Informacje prawne dla wszystkich turystów

Wskazówki prawne dla polskich turystów wybierających się na Węgry, warto rozpocząć od kwestii związanych z legalnością pobytu. Ze względu na przynależność Węgier do Unii Europejskiej oraz Strefy Schengen, polscy obywatele mogą odwiedzać opisywany kraj na podstawie paszportu lub dowodu osobistego. Takie dokumenty wystarczą osobom przebywającym „u bratanków” przez okres nieprzekraczający 90 dni. Warto odnotować, że węgierskie władze (w przeciwieństwie do czeskich), nie wymagają od Polaków zgłaszania pobytu po 30 dniach. Rejestracja jest wymagana tylko w przypadku pobytu na okres dłuższy niż 3 miesiące.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Polski paszport lub dowód osobisty wystarczy do przebywania na terenie Węgier przez okres nieprzekraczający 3 miesięcy (90 dni). 

Węgry są krajem dość przyjaznym dla Polaków również w kontekście opieki medycznej. Osoby posiadające Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) wydawaną przez  NFZ, będą tak samo traktowane w ramach systemu publicznej opieki zdrowotnej jak węgierscy pacjenci. Nie można jednak liczyć na szczególnie wysoki standard usług. Węgry podobnie jak Polska cechują się znacznie gorszym poziomem opieki medycznej niż np. Czechy. Bardziej optymistyczną wiadomością jest to, że Polacy posiadający kartę EKUZ w razie wypadku lub choroby na Węgrzech, nie będą musieli ponosić wysokich kosztów korzystania z publicznej służby zdrowia. Wyjątek stanowi transport ciężko chorego pacjenta do Polski. Niestety żaden z krajów Unii Europejskiej nie refunduje takich usług transportowych, gdyż wymagają one użycia specjalistycznego sprzętu i kosztują nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. W związku z powyższym, zalecane jest wykupienie prywatnej polisy turystycznej jeszcze przed wyjazdem na Węgry. Odpowiednie ubezpieczenie nie tylko pokryje wydatki nierefundowane pacjentom przez węgierski budżet, ale również zapewni bezpłatny dostęp do prywatnej i znacznie lepszej opieki medycznej.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Węgrzy nie bez powodu narzekają na jakość swojej publicznej służby zdrowia. Nie funkcjonuje ona lepiej niż jej odpowiednik z Polski. Warto zatem wykupić polisę, która pokryje ewentualne koszty prywatnego leczenia na Węgrzech.

Wymień, prześlij forinty

Ważne informacje dla kierowców

Przed wyjazdem na Węgry, warto również zapoznać się ze specyficznymi informacjami dla kierowców. Osoby podróżujące samochodem „do bratanków”, powinny wiedzieć, że tamtejsi policjanci są bardzo wyczuleni na spożycie alkoholu przed jazdą. Na terenie Węgier kierowca nie może mieć we krwi nawet 0,1 promila alkoholu. Za jazdę „na podwójnym gazie” grożą kary do 100 000 HUF. W przypadku stężenia alkoholu powyżej 0,8 promila, nietrzeźwy kierowca zostanie oskarżony o przestępstwo. W takiej sytuacji, maksymalna kara to 2 lata pozbawienia wolności. Jeśli pijany kierowca spowoduje wypadek śmiertelny, to może trafić „za kratki” nawet na 8 lat – 10 lat.

Trzeba również wspomnieć o nakazie całodobowego używania świateł do jazdy dziennej lub świateł mijania (przez cały rok). Wspomniany nakaz obowiązuje poza terenem zabudowanym. Warto także pamiętać, że podczas kontroli drogowej węgierska policja nie ma obowiązku zapewniania tłumacza. Ze względu na sporą barierę językową, polski kierowca w razie wypadku nie powinien podpisywać żadnych podsuwanych mu dokumentów. Jeżeli chodzi o pomoc drogową, to najlepszym rozwiązaniem wydaje się skorzystanie z usług automobilklubu węgierskiego MAK (odpowiednika polskiego PZMot-u).

ZWRÓĆ UWAGĘ: Węgierskie prawo (podobnie jak czeskie), ustala maksymalne stężenie alkoholu we krwi kierowcy na poziomie 0,0 promila. Kierowanie samochodem przez osobę posiadającą więcej niż 0,8 promila, będzie traktowane na Węgrzech jako przestępstwo zagrożone karą więzienia.

Warto wiedzieć że limity prędkości samochodów osobowych na Węgrzech aktualnie wynoszą:

  • 130 km/h na autostradach
  • 110 km/h na drogach szybkiego ruchu
  • 50 km/h w terenie zabudowanym
  • 90 km/h poza terenem zabudowanym

Powyższe limity oczywiście mają ogólny charakter i mogą być modyfikowane przez znaki drogowe. Co ciekawe, na Węgrzech obowiązują dość liberalne przepisy dotyczące wyposażenia aut. Kierowca samochodu osobowego nie musi bowiem posiadać gaśnicy oraz kamizelki odblaskowej. Warto jednak zabrać ze sobą te elementy wyposażenia auta (podobnie jak obowiązkową apteczkę oraz trójkąt odblaskowy). Dobrą wiadomością jest to, że polski kierowca nie przeżyje szoku podczas wizyty na węgierskiej stacji benzynowej. Węgierska benzyna w przeliczeniu na złote, kosztuje mniej więcej tyle samo, co analogiczny produkt z Polski.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Ceny wielu produktów na Węgrzech są bardzo podobne jak w Polsce. Taka sytuacja dotyczy m.in. benzyny.

Informacje dotyczące płatności  na Węgrzech

Pomimo pewnego zainteresowania europejską walutą ze strony Węgier, Polacy podróżujący do tego kraju, jeszcze przez dłuższy czas będą musieli zabierać ze sobą forinty. Zakup węgierskiej waluty jest konieczny ze względu na ograniczoną akceptowalność euro. Sprzedawcy i usługodawcy z dużych miast lub ośrodków turystycznych czasem przyjmą „euro – bankonoty”, ale w zamian i tak wydadzą forinty. Kolejną kwestią jest zróżnicowanie kursów euro stosowanych przez sprzedawców. Bezgotówkowe płatności w euro lub dolarze amerykańskim również są możliwe w większych miastach, ale trzeba się liczyć z bankowymi (dość niekorzystnymi) kursami przewalutowania oraz ewentualną prowizją pobieraną przez polski bank za taką operację (np. 2% – 3% wymienianej kwoty). Dodatkowych kosztów nie unikniemy również w przypadku używania karty „złotówkowej”. Prowizje oraz kursy powinna sprawdzić także osoba zamierzająca wypłacać środki przy pomocy węgierskich bankomatów. Krajowy bank może bowiem naliczyć dodatkowy koszt takiej wypłaty (np. 5 zł – 10 zł).

ZWROĆ UWAGĘ: Węgierscy sprzedawcy akceptujący euro w formie gotówkowej, często wydają resztę w forintach i stosują niezbyt atrakcyjne kursy wymiany.

Ze względu na powyższe utrudnienia, wiele osób podróżujących na Węgry po prostu uzna węgierską gotówkę za podstawowy środek płatniczy (pomimo dość rozbudowanej sieci bankomatów oraz terminali płatniczych). Sytuację ułatwia fakt, że forinty można dość łatwo zakupić w krajowych kantorach stacjonarnych. Na terenie większych węgierskich miast, również znajdziemy kantory proponujące wymianę złotych na forinty (często po gorszym kursie niż w Polsce). Zakup węgierskiej waluty oferują także e-kantory. Problem polega na tym, że krajowe banki nie prowadzą kont dla konsumentów rozliczanych w węgierskiej walucie. Zakup euro lub forintów przez Internet (po niskim kursie) i przelew z e-kantoru może jednak okazać się dobrym rozwiązaniem jeśli płacimy „z góry” za jakieś usługi (np. nocleg). Węgry należą do Jednolitego Europejskiego Obszaru Płatniczego (SEPA), więc polscy konsumenci mogą tam tanio (np. za 5 zł) i szybko (w ciągu 1 dni roboczego) wysłać przelew wyrażony w europejskiej walucie.

Wymień, prześlij forinty

ZWRÓĆ UWAGĘ: Osoba płacącą „z góry” za usługi na Węgrzech (np. rezerwację pokoju hotelowego), może tanio kupić euro przez Internet i wysłać węgierskiemu kontrahentowi przelew SEPA z krajowego banku lub e-kantoru (np. za 5 zł). Druga strona oczywiście musi zaakceptować rozliczenia w EUR.

Sprawdź, który serwis wymiany walut online najtaniej sprzedaje euro >     

Zobacz, gdzie w Internecie najkorzystniej można kupić lub sprzedać forinty >

Co warto zobaczyć na Węgrzech?

Osoba zapytana o turystyczne atrakcje z Węgier, w pierwszej kolejności zazwyczaj wskazuje na Budapeszt. Węgierska stolica rzeczywiście jest miastem, w którym można znaleźć wiele ciekawych miejsc oraz zabytków. Miasto leżące nad Dunajem mocno rozkwitło w czasie panowania austriackich Habsburgów. Dopiero na początku 1873 r. doszło do oficjalnego połączenia trzech miast (Budy, Óbudy oraz Pesztu) w stolicę węgierskiej części Austro – Węgier. Obecnie Budapeszt to duża europejska metropolia o liczbie ludności bardzo zbliżonej do Warszawy. Osoby odwiedzające to miasto, powinny zwrócić szczególną uwagę na następujące miejsca oraz zabytki:

  • Budynek parlamentu w Budapeszcie – ten ukończony w 1904 r. budynek obecnie jest symbolem węgierskiej stolicy oraz całych Węgier. Piękny neogotycki gmach górujący nad Dunajem to jedenm z największych budynków publicznych w Europie. Osoby odwiedzające węgierski parlament, z całą pewnością powinny obejrzeć Koronę Św. Stefana. To insygnium koronacyjne stanowi relikwię narodową Węgrów.
  • Bazylika św. Stefana w Budapeszcie – jest to imponująca świątynia, która może pomieścić nawet 8000 wiernych. Wspomniana bazylika, którą konsekrowano w 1905 roku, szczyci się również mianem drugiego najwyższego budynku w stolicy Węgier. Klasycystyczno – neorenesansowa świątynia obecnie jest największym kościołem Budapesztu. W opisywanej świątyni znajduje się zmumifikowana dłoń Św. Stefana – patrona Węgier. Na uwagę zasługują również bardzo bogato zdobione wnętrza.
  • Most Łańcuchowy w Budapeszcie – ten most jest kolejnym symbolem węgierskiej stolicy. Monumentalną przeprawę nad Dunajem ukończono w 1849 roku. Piękny Most Łańcuchowy został niestety wysadzony przez wycofujących się nazistów. Jego odbudowa zakończyła się w setną rocznicę pierwszego oddania do użytku (1949 r.). Osoby odwiedzające opisywany most, powinny zwrócić szczególną uwagę na monumentalne rzeźby lwów.
  • Wielka Synagoga w Budapeszcie – wspomniana synagoga z 1859 r. jest obowiązkowym punktem dla osób, które chcą poznać budapesztańskie zabytki. Trudno pominąć judaistyczną świątynię, która jest największym takim budynkiem na Starym Kontynencie i trzecim największym na świecie (po synagogach w Jerozolimie oraz Nowym Jorku). Wielka Synagoga zwraca uwagę swoją wysokością (aż 75 metrów) i charakterystycznym mauretańskim stylem.
  • Zamek Królewski w Budapeszcie – budapesztański zamek został wybudowany przez Habsburgów na ruinach starej rezydencji królewskiej, którą w 1578 r. zniszczył wybuch amunicji. Po powojennej odbudowie, ten wielki kompleks zamkowy nie odzyskał dawnego blasku, ale nadal może imponować swoją wielkością. Podczas wizyty w Zamku Królewskim, warto odwiedzić Muzeum Historyczne Budapesztu.
  • Kościół Macieja w Budapeszcie – ta świątynia odegrała ważną rolę w historii Węgier (m.in. jako miejsce koronacji królów). Warto wiedzieć, że pierwotna gotycka świątynia została mocno zniszczona (m.in. podczas odbijania Budapesztu z rąk Turków Osmańskich). Obecny wygląd Kościoła Macieja (nazywanego tak od króla Macieja Korwina), stanowi przede wszystkim efekt dziewiętnastowiecznej rekonstrukcji. Odbudowa była konieczna również po II wojnie światowej. Pomimo tych wszystkich dziejowych zawirowań, strzelista bryła opisywanego kościoła prezentuje się imponująco.
  • Plac Bohaterów – ten plac zwany również Placem Tysiąclecia lub Placem Milenijnym, wielokrotnie odegrał bardzo ważną rolę w węgierskiej historii. Warto wspomnieć chociażby o demonstrantach, którzy podczas Powstania Węgierskiego z 1956 roku, zniszczyli pomnik Stalina ustawiony na tym placu. Obecnie nad Placem Bohaterów góruje monumentalny Pomnik Tysiąclecia, który ukończono w 1896 r. (z okazji 1000 lat węgierskiej państwowości). Osoby odwiedzające opisywany plac, powinny zawitać do budapesztańskiego Muzeum Sztuk Pięknych oraz do Pałacu Sztuki.
  • Budapest Keleti – dla wielu polskich turystów ten zabytkowy dworzec stanowi początkowy punkt podróży do Budapesztu (kursują do niego m.in. pociągi z Warszawy). Osoby nie podróżujące koleją do Budapesztu, również powinny zobaczyć okazały i eklektyczny budynek dworca z 1884 roku. Panuje na nim klimat zupełnie odmienny od tego znanego z nowoczesnych dworców.
  • Linia metra M1 w Budapeszcie – wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że budapesztańskie metro było pierwszym takim systemem w kontynentalnej Europie i drugim na świecie (po londyńskim). Właśnie dlatego warto skorzystać z pierwszej nitki metra w stolicy Węgier. Wspomniana linia, którą uroczyście otwarto w 1896 roku, obecnie znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Większość stacji na opisywanej linii metra zrekonstruowano w historycznym stylu secesji, co z pewnością dodaje im uroku.
  • Góra Gellerta – to wzgórze stanowi doskonały punkt widokowy dla osób, które chcą z góry popatrzeć na stolicę Węgier. Na szczycie wspomnianej góry warto obejrzeć austriacką cytadelę oraz ogromny Pomnik Wolności.
  • Váci utca – pod tą nazwą jest znana najbardziej prestiżowa ulica Budapesztu. Znajdują się przy niej między innymi liczne kawiarnie, restauracje oraz sklepy. Turyści kupujący cokolwiek w tym miejscu, powinni zwracać uwagę na ceny.
  • Zamek Vajdahunyad – ten bardzo ciekawy zamek będący eklektycznym połączeniem różnych stylów architektonicznych, został wybudowany dopiero na początku XX wieku.
  • Baszta Rybacka – neoromański zamek z początku XX wieku, stanowi bardzo dobry punkt widokowy na całe centrum miasta.
  • Aquincum – ruiny starorzymskiego miasta to gratka nie tylko dla miłośników antyku. Na terenie wspomnianej osady, obecnie znajduje się muzeum historyczne.

Oferta turystyczna Budapesztu oczywiście nie ogranicza się do zabytków. Wspomniane miasto cechuje się również obecnością wielu innych atrakcji. Miłośnicy przyrody chętnie odwiedzą lokalne parki, dobre budapesztańskie ZOO oraz Tropicarium – Oceanarium, w którym oprócz egzotycznych ryb można zobaczyć również inne gatunki zwierząt z tropików (m.in. gady). Miłośników muzyki poważnej, z pewnością zainteresuje Węgierska Opera z bardzo okazałym gmachem. Amatorów innego rodzaju rozrywki, powinna zadowolić rozbudowana sieć barów, klubów oraz pubów. Od nocnych wrażeń oraz miejskiego zgiełku, można dobrze odpocząć na dunajskiej Wyspie Małgorzaty.

Wymień, prześlij forinty

ZWRÓĆ UWAGĘ: Budapesztańskie Tropicarium – Oceanarium to ciekawa placówka, w której dobrze będą bawić się nie tylko dzieci. Warto ją odwiedzić, gdy znajdziemy się w południowej części Budapesztu.

 

 

 

 

Podczas wycieczki na Węgry, nie warto ograniczać się tylko do Budapesztu. Byłby to zły wybór, gdyż pozostałe części Węgier również mają do zaoferowania wiele atrakcji. W ramach krótkiego przeglądu, można wskazać między innymi:

  • Jezioro Balaton – to dobrze znany Polakom akwen, który przynosi ulgę w czasie letnich węgierskich upałów i stanowi substytut morza dla kraju zamkniętego wśród sąsiadów. Największe jezioro Europy Środkowej o powierzchni niemal 600 kilometrów kwadratowych, posiada dobrą infrastrukturę turystyczną (zobacz np. Siofok, Balatonfoldvar oraz Keszthely) i znajduje się blisko Budapesztu (ok. 80 km).
  • Las Bakoński – region, w którym oprócz starych zamków znajdziemy również ciekawe formy skalne oraz bujne lasy.
  • Park Narodowy Hortobágy – pierwszy park narodowy Węgier obejmujący obszar pierwotnego stepu węgierskiego, czyli tak zwanej puszty. Pod koniec minionego wieku wpisano go na Listę Dziedzictwa Światowego UNESCO. Turyści oprócz puszty mogą zobaczyć ciekawe gatunki zwierząt (np. świnie mangalice) i dowiedzieć się więcej o węgierskich tradycjach pasterstwa.
  • Park Narodowy Aggtelek – kolejny park narodowy (położony blisko granicy ze Słowacją), który cechuje się interesującymi formami skalnymi oraz obecnością ciekawych grot i jaskiń (zobacz na przykład Jaskinia Baradla).
  • Tokajski region winiarski – wspomniany region to obowiązkowy przystanek dla wszystkich miłośników wina i kolejny punkt z Listy Dziedzictwa Światowego UNESCO. Osoby odwiedzające tę część Węgier, mogą spróbować wybornego wina tokaj i dowiedzieć się więcej o produkcji winnego trunku.
  •  Wyszehrad – ruiny królewskiego zamku przypominają o dumnej przeszłości Wyszehradu jako stolicy Węgier. Obecnie Wyszehrad jest małym miasteczkiem (ok. 2000 mieszkańców), położonym u stóp starej warowni. Z pobliskiego wzgórza rozpościera się piękny widok na dolinę Dunaju.
  • Hajdúszoboszló – popularne wśród Polaków uzdrowisko posiadające dobrze rozwiniętą infrastrukturę oraz ciepłe źródła.
  • Wzgórza Kőszeg – niewysokie i malownicze góry, które mogą zainteresować osoby zmęczone węgierskimi równinami.
  • Eger – historyczne miasto, które wyróżnia się barokową zabudową, wodami termalnymi i tradycją przemysłu winiarskiego.

Powyższa lista oczywiście nie może uwzględnić wszystkich ciekawych miejsc, które są położone na terenie Węgier. Osoba odwiedzająca węgierskie miasta, na pewno nie będzie narzekała na brak historycznych zabytków. Do dłuższego zwiedzania Węgier zachęcają niewysokie ceny.

Wymień, prześlij forinty

ZWRÓĆ UWAGĘ: Ze względu na niewielką powierzchnię Węgier, stosunkowo łatwe jest zwiedzenie największych miast tego kraju (Budapeszt, Debreczyn, Segedyn, Miszkolc oraz Pecz).

 

 

Czego warto spróbować na Węgrzech?

Gulasz oraz wino – te dwa specjały nasuwają się jako odpowiedź na powyższe pytanie. Wino często stanowi dodatek do rozmaitych rodzajów gulaszu. Warto wiedzieć, że tradycyjny węgierski gulasz (pörkölt), musi być przyrządzany według ściśle określonych zasad (przykład: smażenie cebuli na gęsim tłuszczu). Takie danie nie wszystkim jednak przypadnie do gustu (m.in. ze względu na sporą zawartość tłuszczu i pikantny smak). Dla osób zwracających uwagę na zdrową dietę, lepszym rozwiązaniem może być warzywne leczo. Inna ciekawa propozycja to zupa z ryb słodkowodnych – halaszle. Warto również spróbować Hortobágyi, czyli pikantnego naleśnika z cielęciną oraz zupy gulaszowej. Miłośnicy papryki na pewno będą zadowoleni, gdyż znajdą ją w wielu lokalnych potrawach. Warto spróbować różnych odmian węgierskiej papryki, które niekoniecznie są dostępne w Polsce. W ramach deseru można zamówić na przykład somlói galuska, czyli ciasto biszkoptowe z czekoladą i bitą śmietaną. Z kolei bardzo cenioną węgierską przekąską jest tradycyjne salami (często posiadające warstwę szlachetnej pleśni).

ZWRÓĆ UWAGĘ: Osoby preferujące mało pikantne i niezbyt tłuste potrawy, podczas wizyty na Węgrzech powinny zwracać uwagę na zamawiane dania. Tamtejsza kuchnia nie wszystkim przypadnie do gustu (zwłaszcza podczas letnich upałów). 


Co warto przywieźć z Węgier?

Starsi Polacy (zwłaszcza Ci mieszkający na południu kraju), mogą dobrze pamiętać wyprawy na Węgry z czasów PRL-u. W kryzysowych latach 80 – tych, Polacy jeździli na zakupy „do bratanków”, ponieważ Węgry cechowały się lepszą jakością i dostępnością różnych produktów (nie tylko żywnościowych). Te czasy oczywiście minęły już bezpowrotnie, a nasz kraj pod względem poziomu życia może śmiało konkurować z Węgrami. Tym niemniej, zakup niektórych produktów żywnościowych na terenie Węgier wciąż jest bardzo popularny. Na liście takich „węgierskich bestsellerów” znajdziemy:

  • Wina z Tokaju oraz Egeru – wspomniane trunki są dostępne również w Polsce, ale ich ceny będą mniej atrakcyjne. Na terenie Węgier bardzo dobre wino można kupić już za równowartość 12 zł – 15 zł. Znacznie tańsze niż w Polsce są również szampany. W tym kontekście warto pamiętać o limicie ilości trunków na własny użytek, które można wwieźć do Polski bez akcyzy (do 90 litrów wina – w tym do 60 litrów wina musującego).
  • Wszelakie pasty paprykowe i warzywne, przetwory z papryki, leczo oraz przyprawy – na terenie Węgier wspomniane produkty są dostępne w atrakcyjnych cenach, a ich wybór jest bardzo duży.
  • Węgierskie salami oraz węgierska kiełbasa paprykowa – to kolejne cenione produkty, które często przywożą polscy turyści.
  • Turo Rudi – twarogowe batoniki szczególnie cenione przez najmłodszych podróżników.
  • Miód lawendowy z Tihany – węgierski specjał, który cechuje się oryginalnym smakiem i dość przystępną ceną.
  • Marcepany produkowane na Węgrzech – te słodycze cieszą się dobrą opinią w Polsce.
  • Ziołowy likier Unicum – wspomniany likier posiada wielu miłośników wśród naszych rodaków i jest najbardziej znanym węgierskim trunkiem tego typu.

Osoby szukające bardziej trwałych pamiątek pobytu na Węgrzech, będą miały do wyboru między innymi lokalną porcelanę, produkty ludowe (np. haftowane obrusy), garnki ceramiczne oraz rozmaite akcesoria do gotowania gulaszu (np. kociołki).

ZWRÓĆ UWAGĘ: Wiele osób nie wie, że Węgry są ojczyzną kostki Rubika. Taka oryginalna kostka z Węgier, również może być ciekawą pamiątką.

Wyjazd na Węgry – podsumowanie

Mamy nadzieję, że nasz przewodnik będzie przydatny w kontekście wyjazdu na Węgry. Wspomniany kraj wydaje się atrakcyjny ze względu na przynależność do Strefy Schengen, dużą liczbę atrakcji turystycznych (nie tylko na terenie Budapesztu) oraz stosunkowo niskie ceny. Na Węgrzech można się spodziewać cen zbliżonych do polskich. Jest to niezbyt zaskakujące jeżeli weźmiemy pod uwagę bardzo podobny poziom rozwoju gospodarczego Polski i Węgier.

Dane serwisu Numbeo.com wskazują, że ogólny poziom cen produktów i usług konsumpcyjnych w Budapeszcie, obecnie jest o 6% wyższy od wyniku dotyczącego Warszawy. Węgry (podobnie jak Czechy) cechują się większymi niż Polska różnicami pomiędzy cen pomiędzy stolicą oraz pozostałymi największymi miastami. Według Numbeo.com, średni poziom cen z Debreczyna jest o 9% niższy od wyniku dotyczącego Warszawy. Ogólnie rzecz biorąc, wyjazd na Węgry nie powinien się wiązać z dużymi wydatkami, jeżeli polski turysta będzie wybierał w miarę przystępne cenowo opcje noclegu oraz posiłków.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Pod względem ogólnego poziomu cen, Węgry są bardzo zbliżone do Polski. „Najdroższy” dla turystów jest oczywiście Budapeszt. W takich miastach jak np. Debreczyn oraz Miszkolc, średni poziom cen będzie niższy o mniej więcej jedną dziesiątą.

Wymień, prześlij forinty