Co zwiedzić na Węgrzech, czego spróbować i co przywieźć stamtąd

Przyjaźń polsko – węgierska została już opisana przysłowiem, a niewielki dystans zachęca do odwiedzenia ojczyzny Madziarów. Właśnie dlatego Węgry wzbudzają coraz większe zainteresowanie turystów z Polski. Wspomniany kraj ma do zaoferowania nie tylko zabytki Budapesztu oraz wypoczynek nad Balatonem. Węgry to bardzo ciekawy region, w którym Polak odnajdzie pewne elementy stepowej egzotyki i doświadczy spotkania z kulturą inną niż słowiańska. Wyjątkowości Węgrom dodaje fakt, że ich ojczysty język najbardziej jest spokrewniony z … językiem fińskim. Pomimo bariery językowej, mieszkańcy Węgier są przyjaźnie nastawieni do Polaków. Wizyta rodaków na Węgrzech raczej nie powinna obfitować w problemy. Tym niemniej, w naszym kolejnym przewodniku turystycznym (oprócz opisu miejsc godnych uwagi) zamieszczamy również informacje przydatne dla polskich turystów. Od właśnie takich informacji, rozpoczynamy nasz turystyczny opis Węgier.

 

Ogólne informacje o Węgrzech

Węgry to kraj Europy Centralnej, który niemal całkowicie leży w nizinnej Kotlinie Panońskiej i posiada powierzchnię o 70% mniejszą niż Polska. Węgrzy mają tylko jedno pasmo górskie (Średniogórze Węgierskie), którego maksymalna wysokość nie przekracza 1014 m n.p.m. Najważniejszą rzeką Węgier jest oczywiście Dunaj, ale większą długość w obrębie węgierskich granic posiada Cisa. Węgry podobnie jak Polska leżą w strefie klimatu umiarkowanego, ale cechują się dłuższym oraz cieplejszym latem. Natomiast węgierskie zimy są krótkie i mroźne (ze względu na kontynentalne cechy klimatu). Osoby wyjeżdzające na Węgry latem, powinny przygotować się na wysokie temperatury.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Podczas wakacyjnych miesięcy, Węgry często zmagają się z upałami. Temperatura sięgająca 40 stopni Celsjusza, nie stanowi wtedy szczególnej sytuacji.

Węgry podobnie jak Polska są członkiem ONZ, Unii Europejskiej (z uwzględnieniem Strefy Schengen), NATO oraz OECD. Wspomniany kraj jest demokratyczną republiką o charakterze parlamentarno – gabinetowym. Można mieć wprawdzie zastrzeżenia do stylu sprawowania władzy przez węgierskich polityków (m.in. Orbána oraz Gyurcsány’ego), ale te kwestie nie dotyczą turystów z Polski.

Generalnie rzecz biorąc, Węgry są państwem bezpiecznym, a polski turysta nie będzie narażony na problemy, których nie znałby z ojczystego kraju. Warto  również wiedzieć, że Węgry posiadające liczbę ludności na poziomie 9,8 mln, nie są tak jednolite etnicznie jak Polska. Największa odrębna grupa narodowościowa (Romowie) stanowi około 3% ogółu ludności. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że podczas ostatniego spisu powszechnego w 2011 roku, aż 14% respondentów odmówiło ujawnienia narodowości.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Generalnie rzecz biorąc, Węgry są uznawane za bezpieczny kraj. Polski MSZ ostrzega jedynie przed kradzieżami kieszonkowymi w miejscach często odwiedzanych przez turystów.

W ramach formalności warto przypomnieć, że na terenie Węgier środkiem płatniczym jest forint (HUF). Wspomniana waluta nie została zdenominowana, więc jej wartość względem złotego obecnie jest niewielka. Za 1 zł można kupić około 74 – 75 forintów. Osoby płacące na Węgrzech, niestety muszą przyzwyczaić się do wysokich nominałów.

 

 

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

kantor darek jabłonka

Znaleziony temat: kantor darek jabłonka Kantor Darek Jabłonka – Twój niezawodny partner w wymianie forintów Jeśli planujesz podróż do Węgier lub masz związane z nimi

Czytaj więcej »

przelicznik dolarów

Znaleziony temat: przelicznik dolarów Jak skorzystać z przelicznika dolarów na forinty? Forint, znany również jako forint węgierski, jest oficjalną walutą Węgier. Jeśli planujesz podróż do

Czytaj więcej »

przelicznik do tortu

Znaleziony temat: przelicznik do tortu Przelicznik do tortu – jak poradzić sobie z forintami? Forinty, czyli forint węgierski, są oficjalną walutą Węgier. Jeśli planujesz podróż

Czytaj więcej »

Podobne wpisy

Przewodnik po tarocie – jak zacząć wróżenie?

Przewodnik po tarocie – jak zacząć wróżenie? to idealny sposób na poznanie tajemnic tarota. Przewodnik zawiera wszystkie informacje, których potrzebujesz, aby zacząć wróżenie z tarota.

Przegląd silników Mercedes B Klasy

Przegląd silników Mercedes B Klasy to kompleksowa ocena wszystkich silników dostępnych w tym modelu. Przyjrzymy się wszystkim jego silnikom, w tym benzynowym, diesel, hybrydowym i

0
Would love your thoughts, please comment.x

Headline

Never Miss A Story

Get our Weekly recap with the latest news, articles and resources.
Cookie policy
We use our own and third party cookies to allow us to understand how the site is used and to support our marketing campaigns.

Hot daily news right into your inbox.