Informacje prawne dla wszystkich turystów

Wskazówki prawne dla polskich turystów wybierających się na Węgry, warto rozpocząć od kwestii związanych z legalnością pobytu. Ze względu na przynależność Węgier do Unii Europejskiej oraz Strefy Schengen, polscy obywatele mogą odwiedzać opisywany kraj na podstawie paszportu lub dowodu osobistego. Takie dokumenty wystarczą osobom przebywającym „u bratanków” przez okres nieprzekraczający 90 dni. Warto odnotować, że węgierskie władze (w przeciwieństwie do czeskich), nie wymagają od Polaków zgłaszania pobytu po 30 dniach. Rejestracja jest wymagana tylko w przypadku pobytu na okres dłuższy niż 3 miesiące.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Polski paszport lub dowód osobisty wystarczy do przebywania na terenie Węgier przez okres nieprzekraczający 3 miesięcy (90 dni). 

Węgry są krajem dość przyjaznym dla Polaków również w kontekście opieki medycznej. Osoby posiadające Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) wydawaną przez  NFZ, będą tak samo traktowane w ramach systemu publicznej opieki zdrowotnej jak węgierscy pacjenci. Nie można jednak liczyć na szczególnie wysoki standard usług. Węgry podobnie jak Polska cechują się znacznie gorszym poziomem opieki medycznej niż np. Czechy. Bardziej optymistyczną wiadomością jest to, że Polacy posiadający kartę EKUZ w razie wypadku lub choroby na Węgrzech, nie będą musieli ponosić wysokich kosztów korzystania z publicznej służby zdrowia. Wyjątek stanowi transport ciężko chorego pacjenta do Polski. Niestety żaden z krajów Unii Europejskiej nie refunduje takich usług transportowych, gdyż wymagają one użycia specjalistycznego sprzętu i kosztują nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. W związku z powyższym, zalecane jest wykupienie prywatnej polisy turystycznej jeszcze przed wyjazdem na Węgry. Odpowiednie ubezpieczenie nie tylko pokryje wydatki nierefundowane pacjentom przez węgierski budżet, ale również zapewni bezpłatny dostęp do prywatnej i znacznie lepszej opieki medycznej.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Węgrzy nie bez powodu narzekają na jakość swojej publicznej służby zdrowia. Nie funkcjonuje ona lepiej niż jej odpowiednik z Polski. Warto zatem wykupić polisę, która pokryje ewentualne koszty prywatnego leczenia na Węgrzech.

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

kantor tysiaclecia

Znaleziony temat: kantor tysiaclecia Kantor Tysiąclecia – Twój przewodnik po wymianie forintów W dzisiejszych czasach podróżowanie stało się łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Coraz więcej osób

Czytaj więcej »

forinty węgry ceny

Znaleziony temat: forinty węgry ceny Forinty na Węgrzech: Ceny, kursy i przeliczniki Węgry to popularny kierunek turystyczny, który przyciąga rzesze podróżników z całego świata. Podczas

Czytaj więcej »

forinta bez prądu

Znaleziony temat: forinta bez prądu Kantor HUF – przelicznik forintów na polskie złote Forinty, czyli węgierska waluta, są jednym z popularniejszych środków płatniczych na Węgrzech.

Czytaj więcej »

Podobne wpisy

Przewodnik po tarocie – jak zacząć wróżenie?

Przewodnik po tarocie – jak zacząć wróżenie? to idealny sposób na poznanie tajemnic tarota. Przewodnik zawiera wszystkie informacje, których potrzebujesz, aby zacząć wróżenie z tarota.

Przegląd silników Mercedes B Klasy

Przegląd silników Mercedes B Klasy to kompleksowa ocena wszystkich silników dostępnych w tym modelu. Przyjrzymy się wszystkim jego silnikom, w tym benzynowym, diesel, hybrydowym i

0
Would love your thoughts, please comment.x

Headline

Never Miss A Story

Get our Weekly recap with the latest news, articles and resources.
Cookie policy
We use our own and third party cookies to allow us to understand how the site is used and to support our marketing campaigns.

Hot daily news right into your inbox.