Czego warto spróbować na Węgrzech?

Gulasz oraz wino – te dwa specjały nasuwają się jako odpowiedź na powyższe pytanie. Wino często stanowi dodatek do rozmaitych rodzajów gulaszu. Warto wiedzieć, że tradycyjny węgierski gulasz (pörkölt), musi być przyrządzany według ściśle określonych zasad (przykład: smażenie cebuli na gęsim tłuszczu). Takie danie nie wszystkim jednak przypadnie do gustu (m.in. ze względu na sporą zawartość tłuszczu i pikantny smak). Dla osób zwracających uwagę na zdrową dietę, lepszym rozwiązaniem może być warzywne leczo. Inna ciekawa propozycja to zupa z ryb słodkowodnych – halaszle. Warto również spróbować Hortobágyi, czyli pikantnego naleśnika z cielęciną oraz zupy gulaszowej. Miłośnicy papryki na pewno będą zadowoleni, gdyż znajdą ją w wielu lokalnych potrawach. Warto spróbować różnych odmian węgierskiej papryki, które niekoniecznie są dostępne w Polsce. W ramach deseru można zamówić na przykład somlói galuska, czyli ciasto biszkoptowe z czekoladą i bitą śmietaną. Z kolei bardzo cenioną węgierską przekąską jest tradycyjne salami (często posiadające warstwę szlachetnej pleśni).

Co warto przywieźć z Węgier?

Starsi Polacy (zwłaszcza Ci mieszkający na południu kraju), mogą dobrze pamiętać wyprawy na Węgry z czasów PRL-u. W kryzysowych latach 80 – tych, Polacy jeździli na zakupy „do bratanków”, ponieważ Węgry cechowały się lepszą jakością i dostępnością różnych produktów (nie tylko żywnościowych). Te czasy oczywiście minęły już bezpowrotnie, a nasz kraj pod względem poziomu życia może śmiało konkurować z Węgrami. Tym niemniej, zakup niektórych produktów żywnościowych na terenie Węgier wciąż jest bardzo popularny. Na liście takich „węgierskich bestsellerów” znajdziemy:

  • Wina z Tokaju oraz Egeru – wspomniane trunki są dostępne również w Polsce, ale ich ceny będą mniej atrakcyjne. Na terenie Węgier bardzo dobre wino można kupić już za równowartość 12 zł – 15 zł. Znacznie tańsze niż w Polsce są również szampany. W tym kontekście warto pamiętać o limicie ilości trunków na własny użytek, które można wwieźć do Polski bez akcyzy (do 90 litrów wina – w tym do 60 litrów wina musującego).
  • Wszelakie pasty paprykowe i warzywne, przetwory z papryki, leczo oraz przyprawy – na terenie Węgier wspomniane produkty są dostępne w atrakcyjnych cenach, a ich wybór jest bardzo duży.
  • Węgierskie salami oraz węgierska kiełbasa paprykowa – to kolejne cenione produkty, które często przywożą polscy turyści.
  • Turo Rudi – twarogowe batoniki szczególnie cenione przez najmłodszych podróżników.
  • Miód lawendowy z Tihany – węgierski specjał, który cechuje się oryginalnym smakiem i dość przystępną ceną.
  • Marcepany produkowane na Węgrzech – te słodycze cieszą się dobrą opinią w Polsce.
  • Ziołowy likier Unicum – wspomniany likier posiada wielu miłośników wśród naszych rodaków i jest najbardziej znanym węgierskim trunkiem tego typu.

Osoby szukające bardziej trwałych pamiątek pobytu na Węgrzech, będą miały do wyboru między innymi lokalną porcelanę, produkty ludowe (np. haftowane obrusy), garnki ceramiczne oraz rozmaite akcesoria do gotowania gulaszu (np. kociołki).

 

Wyjazd na Węgry – podsumowanie

Mamy nadzieję, że nasz przewodnik będzie przydatny w kontekście wyjazdu na Węgry. Wspomniany kraj wydaje się atrakcyjny ze względu na przynależność do Strefy Schengen, dużą liczbę atrakcji turystycznych (nie tylko na terenie Budapesztu) oraz stosunkowo niskie ceny. Na Węgrzech można się spodziewać cen zbliżonych do polskich. Jest to niezbyt zaskakujące jeżeli weźmiemy pod uwagę bardzo podobny poziom rozwoju gospodarczego Polski i Węgier.

Dane serwisu Numbeo.com wskazują, że ogólny poziom cen produktów i usług konsumpcyjnych w Budapeszcie, obecnie jest o 6% wyższy od wyniku dotyczącego Warszawy. Węgry (podobnie jak Czechy) cechują się większymi niż Polska różnicami pomiędzy cen pomiędzy stolicą oraz pozostałymi największymi miastami. Według Numbeo.com, średni poziom cen z Debreczyna jest o 9% niższy od wyniku dotyczącego Warszawy. Ogólnie rzecz biorąc, wyjazd na Węgry nie powinien się wiązać z dużymi wydatkami, jeżeli polski turysta będzie wybierał w miarę przystępne cenowo opcje noclegu oraz posiłków.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

forint scheine

Znaleziony temat: forint scheine Forinty – przewodnik po węgierskiej walucie Forinty, czyli oficjalna waluta Węgier, są nieodłącznym elementem podróży do tego kraju. Jeśli planujesz wyjazd

Czytaj więcej »

kantor piłsudskiego szczecin

Znaleziony temat: kantor piłsudskiego szczecin Kantor Piłsudskiego w Szczecinie – Twoje miejsce na wymianę forintów Szczecin, jako jedno z największych miast w Polsce, przyciąga wielu

Czytaj więcej »

meja kantor uno

Znaleziony temat: meja kantor uno Jak przeliczać forinty na polskie złotówki? Praktyczny poradnik dla podróżujących do Węgier Jeśli planujesz podróż do Węgier, warto wcześniej zapoznać

Czytaj więcej »

Podobne wpisy

Przewodnik po tarocie – jak zacząć wróżenie?

Przewodnik po tarocie – jak zacząć wróżenie? to idealny sposób na poznanie tajemnic tarota. Przewodnik zawiera wszystkie informacje, których potrzebujesz, aby zacząć wróżenie z tarota.

Przegląd silników Mercedes B Klasy

Przegląd silników Mercedes B Klasy to kompleksowa ocena wszystkich silników dostępnych w tym modelu. Przyjrzymy się wszystkim jego silnikom, w tym benzynowym, diesel, hybrydowym i

0
Would love your thoughts, please comment.x

Headline

Never Miss A Story

Get our Weekly recap with the latest news, articles and resources.
Cookie policy
We use our own and third party cookies to allow us to understand how the site is used and to support our marketing campaigns.

Hot daily news right into your inbox.