Informacje dotyczące płatności  na Węgrzech

Pomimo pewnego zainteresowania europejską walutą ze strony Węgier, Polacy podróżujący do tego kraju, jeszcze przez dłuższy czas będą musieli zabierać ze sobą forinty. Zakup węgierskiej waluty jest konieczny ze względu na ograniczoną akceptowalność euro. Sprzedawcy i usługodawcy z dużych miast lub ośrodków turystycznych czasem przyjmą „euro – bankonoty”, ale w zamian i tak wydadzą forinty.

Kolejną kwestią jest zróżnicowanie kursów euro stosowanych przez sprzedawców. Bezgotówkowe płatności w euro lub dolarze amerykańskim również są możliwe w większych miastach, ale trzeba się liczyć z bankowymi (dość niekorzystnymi) kursami przewalutowania oraz ewentualną prowizją pobieraną przez polski bank za taką operację (np. 2% – 3% wymienianej kwoty). Dodatkowych kosztów nie unikniemy również w przypadku używania karty „złotówkowej”. Prowizje oraz kursy powinna sprawdzić także osoba zamierzająca wypłacać środki przy pomocy węgierskich bankomatów. Krajowy bank może bowiem naliczyć dodatkowy koszt takiej wypłaty (np. 5 zł – 10 zł).

ZWROĆ UWAGĘ: Węgierscy sprzedawcy akceptujący euro w formie gotówkowej, często wydają resztę w forintach i stosują niezbyt atrakcyjne kursy wymiany.

Ze względu na powyższe utrudnienia, wiele osób podróżujących na Węgry po prostu uzna węgierską gotówkę za podstawowy środek płatniczy (pomimo dość rozbudowanej sieci bankomatów oraz terminali płatniczych). Sytuację ułatwia fakt, że forinty można dość łatwo zakupić w krajowych kantorach stacjonarnych. Na terenie większych węgierskich miast, również znajdziemy kantory proponujące wymianę złotych na forinty (często po gorszym kursie niż w Polsce). Zakup węgierskiej waluty oferują także e-kantory. Problem polega na tym, że krajowe banki nie prowadzą kont dla konsumentów rozliczanych w węgierskiej walucie. Zakup euro lub forintów przez Internet (po niskim kursie) i przelew z e-kantoru może jednak okazać się dobrym rozwiązaniem jeśli płacimy „z góry” za jakieś usługi (np. nocleg). Węgry należą do Jednolitego Europejskiego Obszaru Płatniczego (SEPA), więc polscy konsumenci mogą tam tanio (np. za 5 zł) i szybko (w ciągu 1 dni roboczego) wysłać przelew wyrażony w europejskiej walucie.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

kurtka z kapturem męska

Znaleziony temat: kurtka z kapturem męska Kurtka z kapturem męska – idealna ochrona przed węgierskim chłodem Węgry to kraj, który słynie z pięknych krajobrazów, bogatej

Czytaj więcej »

forint zu euro

Znaleziony temat: forint zu euro Przewodnik po przeliczaniu forintów na euro Forinty, czyli węgierska waluta, są często spotykane w podróżach do Węgier. Jeśli planujesz wyjazd

Czytaj więcej »

forint węgierski na pl

Znaleziony temat: forint węgierski na pl Forint węgierski – waluta Węgier Forint węgierski (HUF) to oficjalna waluta Węgier. Jest to jedna z najstarszych walut na

Czytaj więcej »

Podobne wpisy

Przewodnik po tarocie – jak zacząć wróżenie?

Przewodnik po tarocie – jak zacząć wróżenie? to idealny sposób na poznanie tajemnic tarota. Przewodnik zawiera wszystkie informacje, których potrzebujesz, aby zacząć wróżenie z tarota.

Przegląd silników Mercedes B Klasy

Przegląd silników Mercedes B Klasy to kompleksowa ocena wszystkich silników dostępnych w tym modelu. Przyjrzymy się wszystkim jego silnikom, w tym benzynowym, diesel, hybrydowym i

0
Would love your thoughts, please comment.x

Headline

Never Miss A Story

Get our Weekly recap with the latest news, articles and resources.
Cookie policy
We use our own and third party cookies to allow us to understand how the site is used and to support our marketing campaigns.

Hot daily news right into your inbox.